Plojhar

Historie per Parker

Historie per Parker je velmi rozmanitá a bohatá na inovace a nové myšlenky, proto shrneme jen ty nejdůležitější momenty, které firmu vyzvedly na výsluní psacího průmyslu.

Parker Pen Company byla založena v městečku Janesville v jižním Wisconsinu v roce 1888 G. S. Parkerem. George S. Parker pracoval před založením společnosti jako učitel telegrafie a zároveň si přivydělával prodejem per svým žákům. Tato pera ale měla problémy se stékáním inkoustu po hrotu, a tak dělala kaňky nebo úplně vynechávala, proto Parker pera opravoval a opravoval, až se stal odborníkem v oblasti inkoustových per. Roku 1888 opustil školu a založil si vlastní společnost Parker Pen Company na výrobu inkoustových per.V roce 1889 si přihlásil první patent na své první plnící pero. Ovšem průlomový rok pro Parkera byl rok 1894, kdy bylo světu představeno pero „Lucky Curve“ – dokonalý tvar s inovativním stékáním inkoustu. Lucky Curve byla totální technická inovace, přebytečný inkoust pera byl čerpán zpět do zásobníku kapilárním účinkem, tím pádem se maximálně snížil únik inkoustu.V roce 1905 uvádí Parker na trh plnící pero Duofold Giant velké plnící pero, které zaplátuje trh poptávky po větších plnících perech. Plnící pera se pomalu začínají stávat nezbytným doplňkem a psací pomůckou celebrit, významných státníků, ale i vojáků. Psal se rok 1917, kdy ministr obrany USA podepsal smlouvu na dodávku per vojákům na frontě, aby mohli zůstat v kontaktu se svou rodinou. Jednalo se o unikátní model Trench Pen – přezdívané zákopové pero. Speciálně pro tyto podmínky bylo pero navrženo tak, aby si vojáci mohli rostlinný inkoust vyrobit sami z černého prášku a vody. Rok 1921 světlo světa spatřuje nejmodernější, nejprestižnější a nejdražší pero té doby – Duofold RED. Duofold  RED přezdívaný jako Big Red svými 14 cm, dvojnásobnou vahou okouzlilo miliony lidí.

Novinky společnosti Parker se ale neomezovaly pouze na pera. Je třeba brát v potaz, že se pera  postupně vyvíjela s inkoustem. Naprostou senzací ve 30. Letech se stal inkoust „Quink“, který sám čistí hrot pera na základě příměsí isopropyl alkoholu. Pera Parker té doby jsou charakteristická 2 x větším rezervoárem na inkoust než ostatní pera.  Na modelu Vacumatic s 2 x větším inkoustovým rezervoárem se poprvé objevuje šipka – logo společnosti Parker.

1956 Maximální průlom s průlom s modelem Parker 61 je první samo-plnicí  pero, které je navrženo tak, aby “samo-čerpalo” inkoust z láhve kapilárou.

Zajímavosti, kdo vše pera Parker používal nebo jaká díla vznikla ruku v ruce s umem spisovatele a tímto legendárním perem?

Arthur Conan Doyle a jeho Sherlock Holmes

Giacomo Pucciny napsal operu La Bohéme

Americký prezident Lyndon Johnson

Generál Eisenhower

Ernest Hemingway

Používá jej britská královská rodina

President Kennedy

Americký president George Bush ml.

Pera Parker

Pera Parker

 

 

 

 

Comments are closed.