Plojhar

Origami návody – zajíček

Zajíček má své poslání v mnoha mytologiích – v čínské, řecké a egyptské je obvykle spojen se symbolem štěstí, nebo také časem, který je vyměřený pro život. V lidovém pojetí je pak symbolem zmrtvýchvstání, a to díky tomu, že zajíc ,,nikdy nespí”, nemá totiž oční víčka.

Jak se ale zajíček dostal do našich Velikonoc? Přišel k nám z německé tradice, kde jako obdarovatel, přináší dětem na zahradu vajíčka a sladké dobroty. Tento zvyk se u nás postupem doby stává stále populárnější a zajíček se tak často stává jednou z velikonočních dekorací.

Dnes si jednu takovou zajíčkovou dekoraci z papíru vyrobíme:

Celý proces začněte v naší prodejně Papír Plojhar, kde si vyberete papíry, ze kterých budete zajíčky dělat. Poté se můžete vrhnout na tvoření.

Stranu, kterou nechcete mít vidět, mějte před začátkem skládání směrem nahoru, tedy k sobě.

1) Horní roh čtvercového papíru přehněte ke spodnímu rohu a vzniklou hranu pečlivě uhlaďte.

2) Horní pravý i levý roh přehněte směrem ke spodnímu rohu a vzniklé hrany pečlivě uhlaďte.

 

3) Pravý i levý roh přehněte směrem k hornímu rohu a vzniklé hrany opět pečlivě uhlaďte.

4) Začněte pravým křidélkem, rozevřete ho a ve šrafovaném místě přehněte horní část ke středu. To samé opakujte s levým křidélkem.

5) Natočte papír trochu doleva a horní část překlopte ve směru šipky dolů.

6) Vezměte křidélko z pravé zadní části a rotačním pohybem ho podtočte směrem nahoru. Tím vytvoříte ouško a to samé proveďte i a druhé straně.

7) Vezměte ouška a ve vyznačeném místě je přehněte. Nemusíte to dělat asymetricky, každé ouško může být natočené trochu jinak.

8) Vyznačeným pohybem (otevřením) stran směrem k uším vytvořte hlavu. Nosík by měl směřovat dolu.

9) Nyní přejdeme k ocásku, který vznikne vytvoření dvou přehybů v zadní části.

10) Ohněte nos pod hlavičku a aby byl zajíček kompletní, zbývá mu natočit ouška, přehnutím jedné strany ve vyznačeném místě.

Comments are closed.