Plojhar

Psací potřeby Parker a jejich dělení

Psací potřeby Parker, jsou symbolem kvality a luxusu, který nepřetržitě trvá už do 19. století. Bezesporu se jedná o značku psacích potřeb, jejíž výrobky se v souhrnu podílely na největším počtu nejdůležitějších dokumentů v historii lidstva.  Pery Parker psali například američtí prezidenti až po George Bushe mladšího. Nejvíce je však zviditelnil prezident Ronald Reagan, který s ním podepsal smlouvu se Sovětským svazem o částečném jaderném odzbrojení.

Ale psali s nimi například i spisovatelé. Mezi ty nejvýznamnější patří Arthur Conan Doyle, který s perem Parker sepisoval slavné detektivní příběhy o Sherlocku Holmesovi.

Psací potřeby Parker  však nejsou jen o plnicích perech, společnost vyrábí i další úžasné produkty, které si teď představíme.

Mechanické tužky Parker

Mikrotužky, jak se také mechanickým tužkám říká, nemají klasickou inkoustovou náplň, ale píší s grafitovými tuhami,  které se dají doplnit. Oproti klasickým tužkám, mají mikrotužky výhodu v tenkém hrotu, a tak uživatelé nemusí hroty neustále brousit ořezávátky.

Grafitová tuha se postupně vysunuje otočným, nebo tlačítkovým mechanismem. Nejčastější užití mechanických tužek bylo v technické kresbě, tu ale postupně vytlačují grafické programy.

 

Plnicí pera Parker

Současná generace plnicích per Paker má hrot vyrobený buďto ze zlata nebo z nerezové oceli. Samotné zlato by bylo k použití ovšem moc měkké, a tak bývá zpevňováno dalšími kvalitními kovy, a to titanem či rhodiem.

Každý hrot má ve svém středu zářez, respektive kanálek, kterým inkoust díky kapilárnímu jevu stéká do špičky. Tento kanálek je zakončen tzv. dýchacím otvorem (dírkou), ta podle některých zdrojů slouží jako průchod vzduchu při výměně inkoustu v zásobníku. Ve skutečnosti slouží především jako estetické zakončení kanálku. Vzdálenost otvoru od špičky pak určuje tvrdost (pružnost) hrotu.

 

Hroty per se rozdělují podle tloušťky:

EF – extra fine Extra tenký 0,3 mm Vytvářejí velmi jemnou linku při lehkém doteku. Ideální použití je například při korekturách
F –  fine Tenký 0,5 mm Mírným tlakem vytváří velmi jemnou stopu. V oblibě je mají převážně ženy.
M – medium Střední 0,7 mm Jsou nejprodávanějším hrotem. Určené jsou pro průměrný tlak při psaní i průměrnou šíři stopy.
B – broad Široký 0,9 mm Oblý hrot vhodný pro psaní krásných podpisů.
BB – very broad Velmi široký Velmi oblý hrot určený pro výrazné styly písma.

Samotné zdobení a design hrotu se pak odvíjí od modelové řady Parker.

Kuličková pera Parker

Náplň kuličkových per obsahuje hustý inkoust, jehož konzistence by se dala přirovnat k pastě. Ta je svedena na kuličku vyrobenou z karbidu wolframu. Psaní kličkovým perem je krásně plynulé, nevytéká a vydrží dlouho psát, i proto se jedná o nejčastější psací nástroj současnosti.

Parker do kličkových per také nabízí „gelové“ náplně. Psaní s takovou náplní se velmi podobá psaní keramickým perem a zvyšují tak komfort psaní s perem kuličkovým.

Keramické pero

Rollery, jak se také keramickým perům říká, tvoří pomyslný most mezi plnícími a kuličkovými pery, jelikož kombinují vlastnosti obou modelů. Při psaní s rollerem si můžete vychutnat lehkost psaní, jako u plnicích per a zároveň oceníte snadnost ovládání, jako u per kuličkových.

Wolframová kulička je v tomto případě nahrazena kuličkou keramickou. Ta má vyšší tvrdost, a tak umožňuje využívat méně hustý inkoust, se kterým může uživatel psát i při nejlehčím dotyku hrotu s papírem. I z tohoto důvodu je keramické pero dodáváno vždy s víčkem.

Pera 5th Paker

Revoluční pátá generace psacích potřeb od značky Parker, přináší zcela nový pocit skluzu hrotu po papíru. Díky novému a průlomovému tipu náplně, se pero 5th již po pár napsaných slovech přizpůsobí vašemu stylu psaní.

Nový systém od značky Parker snoubí jednoduchost a potěšení z psaní se stylovým a luxusním designem. Inovativní náplň navíc přináší nepoznané pohodlí při její výměně.

 

Přijďte se podívat do naší prodejny Papír Plojar a vyzkoušejte úžasný pocit při psaní těmito skvosty, určitě jim propadne jako tisíce lidí po celém světě.

 

Comments are closed.